Güvenlik Sistemi Projesi Başvurusu

 GÜVENLİK SİSTEMİ PROJESİ

Değerli Üyelerimiz,

Güvenlik Sistemi Projesine katılım için aşağıda bulunan başvuru formunu imzalayarak,

30 Mayıs’a kadar Bizim Konak’a teslim edebilirsiniz veya aramanız halinde çıktısını evinize getirebilir ve imzalı olarak yine evinizden teslim alabiliriz.

SAYIN ZEKERİYAKÖY EVLERİ İŞLETME KOOPERATİFİ,

Üyesi olduğum Zekeriyaköy İşletme Kooperatifi özel güvenlik hizmeti projesine katılmayı kabul etmekteyim.
Bu proje için 1 yıl süreyle her ay 100 TL ek katılım payı ödemeyi kabul ve taahhüt ederim.
Ödememi  . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ile yapacağım.

ÜYE ADI SOYADI  /  EV ADRESİ                                              TARİH  /  İMZA

Sevgili Komşularımız,

Birçoğumuz yaklaşık 20 yıl gibi uzun bir süredir Zekeriyaköy’de oturuyoruz. Sadece 20 yıllık bir geçmişi olan Zekeriyaköy’de neredeyse “asırlık” olarak adlandırabileceğimiz köklü dostluklarımız oluştu. Çocuklarımızı cennet gibi bir bölgede büyüttük ve büyütmeye devam ediyoruz. Tamamen gönüllülük esasına dayalı çalışan Komşuluk Birliği Yönetim Kurulu olarak 470 üyemiz için bulunduğumuz bölgemizi daha yaşanabilir kılmak için çalışıyoruz…

Bütün bu güzelliklerin yanında maalesef eskiden tek tük olan hırsızlıklar, 2015 yılında çok arttı. Son yapılan Genel Kurulumuzda caydırıcılık üzerine kurulmuş Güvenlik Sistemi Projemizikatılan üyelerimize sunmuştuk. Bu konuda Yönetim Kurulumuzun çözüm üretecek şekilde araştırma yapmasına oybirliğiyle karar verilmişti. Yeni dönemin başlangıcında hem YK üyesi olan, hem de Genel Kurul’da bu konuya destek verebileceğini ifade eden üyelerimizden oluşan Güvenlik Komitemiz kuruldu.  Bu süreçte üç farklı güvenlik şirketi ve Sarıyer Emniyet Müdürümüz dâhil birçok yetkili ile görüştük. Bu görüşmeler sonucu aldığımız bilgiler le, sizlerle daha önce paylaştığımız güvenlik sistemi önerimizi geçtiğimiz hafta 5 farklı toplantıda 100’ü aşkın üyemizle yüz yüze görüşme ve anlatma fırsatımız oldu.  Bu toplantılardan aldığımız geri dönüşler ışığında, Güvenlik Komitesinin tavsiyesi üzerine Yönetim Kurulu olarak şöyle ilerlemenin uygun olacağını düşündük:

Güvenlik Sistemimiz 7 gün 24 saat ve her gün 12 saatlik 2 vardiya düzeninde çalışacak.

Zekeriyaköy’de her an çakar sinyal ve gerektiğinde siren ile Güvenlik Aracı olduğu anlaşılan iki araç dolaşacak ve her araçta en az 15 yıllık hizmet sonrası 5188 sayılı kanuna tabi olan tecrübeli emekli emniyet görevlisi bulunacaktır. Bu araçlar her gün 350-400 km yol kat edecekler ve aktiviteleri 3D barkot ve GPS konum sistemleriyle kontrol edilecektir.

Sistemimizin asıl amacı olan “bir hırsızlık veya benzeri olay anında 3 dakika içinde her iki aracın da olay yerine müdahale etmesi”  bu sistemle güvence altına alınmıştır.

Güvenlik birimine her evdeki mevcut alarm sistemi yönlendirilebilecek, ayrıca sadece üyelerin ulaşabildiği güvenlik cep numarası ve WhatsApp grubu yanı sıra bu sisteme kayıtlı her evin opsiyonel olarak alabileceği telsiz ile de güvenlik sistemine doğrudan ulaşılabilecek.

Olay anında Güvenlik birimine yapılan çağrıdan itibaren 3 dakika içinde  özel güvenlikçiler orada olacak. (Çağrı yapılan eve 3 dakikada ulaşılamadığı takdirde, sözleşmemiz gereği güvenlik şirketi aleyhine
5.000 TL cezai şart konmuştur.)

Bu sistemin aylık maliyeti 45.000 TL civarında.

Güvenlik Sistemimiz sadece Zekeriyaköy Kooperatif üyelerine açık olacak.

Bu sisteme üye olmayanların, yapılan devriye gezilerinden dolaylı olarak faydalanacağı aşikârdır; ancak üye olmayanlar, sistemimizin asıl amacı olan “olay anında caydırıcı müdahale” hizmetinden faydalanamayacaklar. Bu husus Sözleşmemizde cezai şarta bağlanmıştır – üye olmayan eve olay anında müdahale edecek olur ise güvenlik şirketi cezalandırılacaktır.

Güvenlik Sistemimize üye olan bir komşumuz, “üye olmayan bir evdeki bir olay için” çağrıda bulunursa,  gelen güvenlik ekibi kesinlikle kapısında “Güvenlik Logosu” olmayan eve müdahale edemeyecektir.  Bu şartın amacı her komşumuzun bu sisteme dâhil olmasını temin etmek ve böylece üye olarak hepimizin ödediği aidatların asgariye indirilmesini sağlamaktır.

Güvenlik sistemimize her üye katılmak zorunda değildir, ancak;
İlk hesaplarımıza göre üyelerimizin tamamını kapsayacağını ve güvenliğin Komşuluk Birliği’nin ayrılmaz bir yeni görev kalemi olacağını düşündük. Üyelerimizin tamamının sisteme katılacağını düşünerek, üye başına 100 TL ek katılım ücreti olacağını öngördük. Sizlere açıkladığımız bu rakam da zaten ilk yaptığımız ankette bu işe girecek üyelerimizin uygun bulduğu bedel olduğu için, sorun yaşamayacağımızı düşündük. Sonraki aşamalarda hem 5 toplantıda 100 üyeyle yüz yüze yapılan görüşmelerde, hem de YK toplantılarımızda, bizim kararlı olarak üyeliğin ayrılmaz yeni bir kalemi dediğimiz bu projede, tam sayı sağlanamazsa nasıl ilerleyeceğimizi tartıştık.  Gerçekten güvenlikteki tehlikeyi görüp çok istekli olan üyelerimizi tekrar eski durumla yüz yüze bırakmamak için, bir ara çözümü de değerlendirmemiz gerçeği ortaya çıktı. Bu zorunlulukla çalışmalarımızı iki yönde devam ettirme kararı aldık:

A) Tüm üyelerin bu yeni projeye birlikteliğimizin yeni bir kalemi olarak 100 TL ek bedelle dâhil olması

B) Düşündüğümüz boyutta bu hizmeti yürütmek için hem firma hem güvenlik alacaklar için gerekli olan minimum sayıda katılımcıyla bu hizmeti ek bir proje olarak yürütmek. Bu durumda belirlediğimiz alt sınırı yaklaşık 300 üyemizin katılacağı şekilde düşündük; dolayısıyla her Güvenlik Sistemi Üyemizin bu durumda doğal olarak ayda 150 TL ek ücret ödeyeceği basit hesapla görüldü.

Sonuç olarak; 30 Mayıs’a kadar ofisimize gelerek, ilk 4 ay tahmini bütçe olan 600 TL ücreti ödeme taahhüdü imzalayan, veya kredi kartı veya “Kooperatif Özel Güvenlik Banka hesabı”na düzenli ödeme talimatı ile bir yıl için ödeme yapmayı taahhüt eden yeter sayıda üyelerimizle sisteme başlanabilecek. Katılım üyelerimizin tamamını kapsayacak şekilde olursa, hizmet 100 TL aylık ek ödeme ile işleyecek (ilk 6 ay peşin ödenmiş olacak), yok sadece 300 üye ile sınırlı kalınırsa, 150 TL ek ödeme ile devam edecektir. Katılım 300’den düşük olursa tüm üyelerin ödedikleri ek ödemeleri hemen iade edilecek, Komşuluk Birliği olarak “Özel Güvenlik Hizmeti” konusunda ilave çalışma yapılmayacak, şu anki mevcut durumumuzda hayatlarımıza devam edeceğiz.

Kooperatif üyesi olmayan komşularımızı bu vesile ile hem Kooperatif üyesi olup, hem de arkasından Güvenlik Sistemi üyesi olmaya davet ediyoruz!

Sarıyer Emniyet Müdürümüz ile son görüşmemizde, Zekeriyaköy’de Polis Karakolunun yeri belli oldu; ama  maalesef ancak 2 yılda kurulabilecek. Biz Kooperatif olarak bunu her ne kadar kısalttırmaya çalışsak da 1 yılda gerçekleşmesi bile iyimser gözükmektedir bir gerçek olarak… Bu nedenle sözleşmemiz, bize iki ay ihbar süresiyle iptal hakkı tanıyarak bir yıl için imzalanmıştır. Zekeriyaköy’de Polis Karakolu kurulması konusundaki çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir.

Bu vesile ile Güvenlik Komitesi‘nde görev alan Gürcan Vural, Levent Hatay, Nilgün Yamaner, Yavuz İrtem, Kemal Turam, Mehtap Çağlayan, Fatih Anıl, Burak Cedetaş’a teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

Yönetim Kurulu