KOMSULARIMIZA EMLAK VERGISI HAKKINDA DUYURU

SEVGİLİ KOMŞULARIMIZA EMLAK VERGİSİ HAKKINDA DUYURU

Zekeriyaköy’ün, Sarıyer’in bir mahallesi olmasından sonra, Komşularımız Emlak Vergisi “ödeme veya ödememe” konusunda tereddüt yaşamaktadırlar.

Köyün mahalle olmasını düzenleyen Kanun’daki “geçici 1 madde (Fıkra 15)”e göre, Belediyelerce köy sakinlerinden 31/12/2017 tarihine kadar Emlak Vergisi alınmaması düzenlenmiştir.

Kanun yapıcılar, bu  madde ile köyden mahalleye dönüşen yerleşimlerde gerçek (anadan doğma) köylülerin mera ve tarım alanlarını kaybedecek olmalarını ön görerek yeni ekonomik düzenlerini oluşturana kadar onları desteklemeyi amaçlamıştır.

Komşuluk Birliği üyeleri olarak 20 yılı aşkın süredir hiçbir şeyin yoktan var edilemeyeceği toplumsal bilinciyle gönüllü olarak aidat topladık ve çevremizi daha yaşanabilir duruma soktuk.  Bu sürede oy verme hakkımız yokken bile emlak vergilerimizi ödedik ve bundan aldığımız manevi güçle etrafımızdaki devlet birimlerinden daha iyi hizmet almak için talepkar olduk. İlk defa 2014 yılında mahalli seçimlerde oy kullanarak Belediye Başkanımızı seçtik ve   Komşuluk Birliği olarak çevremizdeki belediye birimlerine isteklerimiz için sayısız dilekçe yazdık ve hizmet aldık.  Önümüzdeki yıllarda sistematik olarak iskân alabilmek için belediye ile görüşmelerimize devam ediyoruz.

Biz Zekeriyaköy’lüler yıllarca burada oturup Emlak vergisi ödemişken, kanundaki bu maddeye sığınarak önümüzdeki yıllar boyunca emlak vergisini ödemeyi durdurmanın ve fakat hala belediyemizden hizmet beklemenin adil olmadığını görüyoruz.

Bu nedenle, biz, Zekeriyaköy Komşuluk Birliğinin 14 Asil ve Yedek Yönetim Kurulu üyeleri olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da emlak vergimizi ödeyeceğimizi beyan ediyoruz ve sizleri de emlak vergilerinizi Sarıyer Belediyesine ödeyerek her zaman olduğu gibi “Zekeriyaköy’lülere has” örnek bir davranış sergilemeye davet ediyoruz.

Bireyler olarak üyelerimizin kendi takdir hakları ve kararlarına saygı duyarak ; Arıtma ve İSKİ konusundaki duruşumuz gibi bu konuda da duruşumuzu sizlerle paylaşmak amacı ile bilgilerinize sunuyoruz.  

Komşuluk Birliği Başkanı

Av. Nilgün Yamaner