Köpekler Hakkında Duyuru

Sevgili Komşularımız

Geçtiğimiz 10 gün içinde 2 komşumuz köpekler nedeni ile ciddi sağlık sorunu yaşamışlardır.

Bir komşumuz, Migrosun önünde köpekler saldırdığı için düşerek kolunu kırmıştır.

Bir diğer komşumuz ise ağır bir ameliyattan sonra eşi ile birlikte sokağa çıktığı ilk gün sahipli köpeklerle kavga eden sokak köpekleri arasında kalarak düşmüştür.

Çevre Çözüm Gurubumuz , Köyümüzün en çözümü zor sorunu konusunda , “adım adım” Sarıyer Belediyesi ve İBB ile birlikte hem köpek sevenleri ve hem de köpek sevmeyenleri bir araya getirerek herkes için birbirlerine saygılı ve medeni bir ortam yaratma uğraşı içindedir.

Öncelikle,Zekeriyaköy’e yeni köpek gelmesini önlemek için Yasada belirtildiği gibi sahipli ve sahipsiz bütün hayvanların kayıt altına alınmasını elbirliği ile sağlamamız gerekmekte…

Sokaklarınızda veya evinizde baktığınız köpeklerin cinsini, yaşını ve aşı durumunu bize bildirin lütfen…

Sonra da sahipli ve sahipsiz köpeklerin üremesini önlemek için kısırlaştırılmaları gerektiğini kabul etmeliyiz.

Evlerinizde veya sokaktaki köpeklerin hepsinin aşılanmaları gerek. Aşılı olduklarını da kanıtlamak zorunlu…

Sokaklarınızda kapılarınızın önünde baktığınız köpeklerin sorumluluğunu almanızı beklemekteyiz.Çünkü bu hayvanların insanlara ve çevreye zarar vermesi halinde, “kapınızın önündeki” köpekten “o sokak köpeği bilmem ki kimin..” diyerek kurtulamazsınız, sorumlusunuz.

Eğer hayvansever iseniz , sokakta bakmak yerine bu hayvanları sahiplenin, bahçenizde bakın, aşısını yaptırın, sokak kapınızın önündeki gazete kağıdına veya plastik kaba çöp gibi atıkları koyarak, hayvan sevdiğinizi düşünmeyin…

Sahiplenin ya da sahiplendirin…

Sahipli köpeği olan komşularımız sizlerden de dileklerimiz çok…

Bir tanesi Aygaz Parkında , diğeri ise Çağla 1 Parkında olmak üzere şimdilik 2 tane “köpeklerinizi serbest /tasmasız “ bırakacağınız alan var. Daha bunun gibi 2 alan , Vişne 3 ve Yaprak mahallesi civarına mümkün olabilecek en kısa sürede yapılacak..Köpeklerinizi bu alanlar dışında tasmasız bırakmayın.

Siz veya köpeğinizi gezdiren yardımcınız yanında mutlaka poşetle gezmeli ve köpeğinizin dışkısını toplamalı…

Bu amaçla pek çok noktaya poşet/eldiven vb konulacak ve  sonra da hep birlikte çevremizi daha temiz tutacağımıza inanıyoruz.

Sizlere “Komşu” dergisi ile birlikte verdiğimiz “Köpek gezdirme alanları ve kurallarını” dikkatle okuyunuz ve okutunuz…

Çünkü bir süre sonra köpeğinizin çevreyi kirletmesi nedeni ile 80 TL’lık bir ceza ile karşılaşmanız mümkün olabilecek…

Varyantta terk edilen ve yola yayılan hayvanlar için su deposunun 100 metre altına telle çevrili bir bakım ve besleme alanı düzenledik. Köpek sevenlerin buralarda bu hayvanları beslemelerini ve  çevreyi naylonlarla kirletmemeye özen göstermelerini diliyoruz.

Yani özetle kişisel yaklaşımımız köpekleri sevmek/sevmemek/korkmak veya nefret etmek olabilir … Biz yönetim olarak her guruba aynı derecede yakın ve aynı derecede uzağız.

Ne köpekleri uyutmayı ve ne de beslemeyi savunmuyoruz.

Kurallar ve gerçeklerle istekleri bağdaştırarak birlikte çözüm bulmaya çalışıyoruz.Bu nedenle bu iş olmaz demeyin ve destek olun…

Yani  bu konudaki kısa broşüre göz atın,yazılanlar kuralları hatırlatma amacı taşımaktadır.

Köpeğinizi tasmasız gezdirmeyin ve çevreyi kirletmeyin.

“Kısırlatın”, “aşılatın” ve elbirliği ile “kayıt altına” alalım.

Çözüm zor ve adım adım sabredin ve destek verin…