Orada Bir Okul Var Yakında!

Öğretmenler Bizimle…

Yazdan kalma güneşli, güzel bir akşam üzeri, Bizim Konak’ın bahçesinde Zekeriyaköy İlköğretim Okulunun müdürü ve öğretmenleriyle buluştuk. Mahalleli üyelerimizi de davet etmiştik tabii, öğretmenler tam kadroydu, üyeler iki elin parmakları kadar da olsa, toplantıya gelemeyen ama ilgisini esirgemeyen komşularımızın katılımları bizi umutlandırdı. Sarıyer Belediye’sinden yetkililerin katılımı da toplantıya farklı bir değer kattı. Sivil toplum, yerel yönetim, okul yönetim ve öğretmenleri, Okul Aile Birliği el ele!

”Orada bir okul var yakında,

O okul bizim okulumuzdur!” yaklaşımımız buydu…

Toplantımız Komşuluk Birliği Başkanı Nilgün Yamaner’in açılış konuşmasıyla başladı.

Yarınları kuracak, 700 kadar çocuğumuzun eksiksiz çağdaş eğitim alması için, neler yapabileceğimizi konuştuk.

Eğitim ve öğretimin çocuğun yaşamında tuttuğu yerden söz etmeye gerek bile yok, bunu hepimiz çok iyi biliriz…

Okul yıllarımızda yaşanmış, hayatımızı biçimlendiren anılar, taptaze aklımızdadır.

Şimdi yeni çocukların geleceğini biçimlendirecek, yeni deneyimler edinmeleri için seferber olmaya hazırız.

Yemyeşil çimenli, sakin arka bahçemizde, kare biçiminde kurulmuş ahşap masalar çevresine oturup, canlı bir tartışma başlattık. Müdürümüzün gözleri parlıyordu, öğretmen kadrosuna güveni tam, “Eğitim kalitesinde biz özel okullardan daha iddialıyız’’ diyen heyecanlı öğretmenler bu proje için bizi, biz onları motive ettik.

Okulun ihtiyaçları neler ?

Bahçedeki elektrik trafosunun okul bahçesinden gitmesi ve Ana sınıflar için bir baraka sınıf kurulması, Belediyemizin desteği ile ilk önce ulaşılabilecek bir hedef olarak görünüyor.

Sagem; gündüz bakım evleri Sarıyer Belediye’sinin sevdiği, başarılı olduğu bir proje. Her mahalleye bir Sagem kurma yolunda ilerliyorlar, demek ki okulumuzda benzeri bir küçük yapı inşa etmek mümkün. Bu konuda Belediyemizden destek görmeyi içtenlikle bekliyoruz. Gelelim imece yoluyla ulaşmayı amaçladığımız hedeflerimize!

Hepsi birbiri kadar önemli dört proje şöyle belirlendi.

Kapalı Spor Salonu, Bilgisayar Sınıfı/Kütüphane, Çok Amaçlı Salon ve Fen Laboratuarı.

Önceliklendirelim desek de, her öğretmen kendi alanında içten, ikna edici konuşmalar yaptı …

” Beden Eğitimi çok önemli, bel kemiği 18 yaş öncesi gelişimini tamamlıyor, çocukların spor yapması şart. Güneşte terliyor, rüzgarda üşüyorlar, kapalı spor salonu, spor alışkanlıklarını sağlıkla kazanmaları için gerekli.

Ayrıca bahçeye yumuşak zemin, çadır salon gibi çözümler de geliştirilebilir…”

”Okula Çok Amaçlı Salon şart, tiyatro, film izleme, tartışma, münazara gibi konular onların sosyalleşmesini, kültürlü olmalarını sağlayacak. Önemli bir konuk çağırsak oturacak yer, tartışma yapacak salon yok”

”Bugün bilgisayarsız hiç bir şey olmaz! Çocukların teknoloji ile barışık gelişmeleri lazım, ödevlerini araştırarak yapmayı öğrenmeleri, bilgi kaynaklarına,  dünyaya ulaşabilen bireyler olmaları önemli.

Kitap okuma alışkanlığı da vazgeçilebilecek bir şey değil. Doğru çeşitlilikte eserlere ulaşabilmeleri gerek.”

”Fen Laboratuarı onların bilime açık, deneyimleyen, sonucunu görerek öğrenen kişiler olarak yetişmeleri için elzem.

Bir çocuk en çok kendi deneyimiyle kalıcı bilgi edinebilir. Laboratuarın alt yapısıyla öğrencilerin kullanımına açık bir alan olması, fen biliminde ilerlemeleri için vazgeçilmez bir ihtiyaç.”

Karar… Hepsi doğru! 

Önce dört ayrı çalışma grubu kurularak, ihtiyaçlar bir proje çerçevesinde tanımlanacak.

Çalışma grupları kendi içinde bir aylık sürede haberleşerek projelerin hayata geçmesi için gereken adımları belirleyecekler. Bütçe, ilişki kurulacak kaynak kişi ve kurumlar netleştirilecek.

Kasım başında çalışma grupları, projeleri Bizim Konak’ta sunarak birbirleriyle ve Komşuluk Birliği üyeleriyle etkileşim içinde olacaklar ve ilgili kampanyalar başlatılacak.

Bölgedeki diğer sitelerle iletişim kurularak katkıları sağlanacak.

British School gibi kurumların sosyal sorumluluk çerçevesinde katkıları istenecek (örneğin; spor çadırı desteği) Öğretmenlerin bir isteği de; kağıt üzerinde kadroda beş adet görünüp, gerçekte bir tek kişi olan hizmet görevlisi eksiğinin giderilmesi. Keşke derler, bir kurum ya da kişi bir temizlik görevlisi için sponsor olsa, güzel okulumuzun bakımlı ve düzenli olması için, bu ne kadar önemli…

Çalışma grupları Komşuluk Birliği üyelerinden temsilciler ve öğretmenlerden oluşuyor. Müdür yardımcısı arkadaşlar bizimle birlikte koordinasyonda görev alacak. Grup isimleri şöyle;

 

Kapalı Spor Salonu Grubu                                       Çok Amaçlı Salon Grubu

Bilgisayar Sınıfı-Kütüphane Grubu                   Fen Laboratuvarı Grubu

 

Ayrıca 8. sınıflara kariyer planı sunumu ve Tülay Uyar katkısı ile müzik konusunda yetenekli öğrencilere burs gibi iş birlikleri ve desteklerin hayata geçirilmesi için çaba sarf edilecek.

Bu bir imece! Proje yazma çerçevesi kilit sözcükler;

“İhtiyaç/Amaç/Yöntem/Proje İçin Gereken Adımlar/Tahmini Bütçe Kalemleri/İlişki Kurulacak Kişi ve Yerler/Zamanlama Planı”

Yerel Yönetim katkısı tanımlanmış projeye; inşaat, malzeme, yazılım, donanım kaynakların sağlanması biçiminde olabilir.
Bölgede yaşayan komşular ve üyelerimiz hem nakit, hem materyal hem fikir katkısında bulunabilir.
Bu çalışma ve girişimden heyecan duyan, katkı sağlayacağını belirten üyelerimiz de bir sonraki aşamada bizimle olacak.
Gerçekten istersek başarabileceğimize olan inancımızla, dostlukla…

Çalışma Gurupları adına
Komşuluk Birliği Genel Sekreteri Nesteren Davutoğlu