sivil-savunma-komitesi

Pamir’in kaybı ile yaşanılan üzücü olay ve deprem riski  ‘Komşuluk Birliğimiz’ i  önlemler almak konusunda kimi aksiyonlara yönlendirmiştir. Güvenlik ve yardımlaşma komitemiz;

Acil durum, doğal felaket, arama kurtarma gibi durumlarda ilk birkaç saat çok önemlidir. Komşuluk Birliği’miz ilk müdahaleyi yapabilecek, en değerli dakika ve saatleri değerlendirebilecek bir İlk Yardım-Arama Kurtarma-Acil Müdahale ekibi oluşturmayı planlamaktadır. Amacımız konunun uzmanları, devletin, belediyenin yetkili görevlileri gelinceye kadar aksiyon almak, akabinde yardıma gelenler ile işbirliği yapmaktır. Kayıp olgumuzda arama anlamında her türlü ekibe en büyük yardımın bölgeyi iyi bilen kooperatif çalışanları ve komşularımız tarafından yapıldığı, ilk gün Bizim Konak’ın kriz merkezi olarak kullanıldığı unutulmamalıdır.

Bölgemizde olası bir deprem hazırlığının yanı sıra yangın, kaza ve kaybolma durumunda yetkili mercilerin yardımını beklemek çaresizliği yaşanmaması amaçlanmaktadır. Gönüllü komşularımızla kuracağımız Zekeriyaköy Acil Yardım ekibi sertifika verebilecek uzman kuruluşlardan (Sağlık Bakanlığı, İstanbul İtfaiye Müdürlüğü, AKUT, AFET vb.)  ilk yardım, yangın, arama kurtarma eğitimleri alacaktır.

Katılımınız olası afet durumunda köyümüzün güçlü ve dirençli olmasını sağlayacak, yetkili kurumların olası gecikmesi ya da hiç ulaşamaması durumunda kendi göbeğini kesebilecek hazırlığı yapmış olacaktır.

Dr. Gürcan Vural

Zekeriyaköy İlk Yardım, Acil Müdahale, Arama-Kurtarma Ekibimiz,

Dr. Gürcan Vural

Semra Özkaya ( Zekeriyaköy Mahallesi Muhtarı )

Taya Kahraman

Osman Abacı

Uğur Şen

Selahattin Tuncay

Fırat Kalsın

Yeşim Bayram

Cahit Musal

Halime Sel

Sivil Savunma ve Yardımlaşma Komitesi Haber&Duyurular