Hırsızlık

Sevgili Komşularımız,

Son bir hafta içerisinde bölgemizde yine hırsızlık ve araç çalma teşebbüsleri meydana gelmiştir.
Bize bilgi veren  yapan komşularımıza geçmiş olsun diyor, görüşlerini aşağıda aktarıyoruz…
Bu vesile ile araçlarınızı mümkünse kapalı garajlarınıza koymanızı, evlerinizde alarm sisteminizi kurmanızı
ve çalıştırmanızı, panjurlarınızı kapatmanızı ve bahçenizi aydınlatmanızı öneriyoruz…

Ayrıca Size sivil polis olduğunu söyleyen kişilere kapınızı açmayınız ve telefonda söylediklerine itibar etmeyiniz…

Kurtul Erkmen

Değerli dostlar,
01 Ağustos 2016 Pazartesi sabahı saat 05:00 civarında kapımın önünde duran arabalardan birinin alarmı ile uyandım , hemen pencereden baktım  evet alarm arabama aitti ve dörtlü ikaz lambaları yanmaktaydı. O sırada bir motosikletin Migros istikametine gittiğini duydum. Derhal dışarı çıktım, sağ ön cam kırılmış içinden bir şey alınmamış, anahtar ve ruhsat aranmıştı. Bulamayınca da sırra kadem basmışlardı. Aracım Audi A5 Coupe, ve bu hırsızlık girişimi ilk değil.
15 Haziran yani 1.5 ay önce ilki olmuş yine bir şey bulamayıp kaçmışlardı. Audi ve hırsızların ilişkisi malum, bilmeyen kalmadı. Sarıyer karakolu ilkinde aynı gece 2-3 Audi Zekeriyaköy’de aynı şekilde camı kırılarak çalınmaya çalışıldı demişti. Birinden ruhsat alınmış, diğerini götürmüşler. Bu sefer daha karakola gitmedim henüz bilmiyorum.
Pek acelem de yok. Zaten polislerle yakında kanka olacağım, anlattıklarını burada yazmayayım, sahifeler sürer.
Sonuç olarak bölgemizde hırsızlık gündelik vaka , polislerin de hiç uğraşacak hali yok, biliniz.
Komşuluk birliğinin yaptığı güvenlik çalışması iyi bir fikirdi, belki de tek çareydi, katılım sağlanamadığı için hayata geçemedi.
Katılmayanlar, karşı olanlar  tekrar düşünsün derim.

Nilgün Yamaner

Sevgili dostlar bir hırsızlık hikayesi de benden.
Bu sabah saat 05,30 da kapımız çalındı ve 4 minibüs polisi bir anda karşımızda bulduk.(Sarıyer merkez karakoldan)
Biliyorsunuz ben çitlembik/gecesefası çıkmazındayım. Yanımızdaki evi Afgan komşular satın aldı. Onların 24 saat güvenliği var ve kamerada beyaz bir Range Rover bizim evin önüne park etmiş. İçinden maskeli 3 kişi inmiş ve el feneri ile komşunun bahçesine atlayıp eve nasıl gireceklerine bakarlarken iddiaya göre bizim bahçeye kaçmışlar.
Bahçeyi aradılar , köpeklerimizi komşunun olduğu yere doğru bağlamamızı istediler  ve bir süre daha civarı aradılar.
Cumartesi akşamından beri köpeklerimiz ve mahallenin köpekleri çok havlamakta idi ve ayrıca beyaz aracı da birkaç kere bizim sokakta gördük.

Üye Komşu

Değerli Komşuluk Birliği Yetkilileri,
Başımıza gelen aşağıdaki olayı bildirmek istedim.
Bugün akşamüstü evde yalnızca misafirimiz varken evimizin kapısına biri çantalı iki sivil gelip kapıyı çalıyor. Misafirimiz göz deliğinden baktığında üçüncü bir kişinin de bahçe kapısında etrafı kolladığını görüyor. Kapıyı açmıyor, ses de yapmıyor.
Hemen ardından ev telefonu çalınca şüphelenmeden açıyor, karşıdaki kişi eşimin adını, ana, baba adını vs söyleyip telefona istiyor. Misafirimiz burada yok deyince pasaportunuzla kanunsuz işlem yapılmış, telefonunuzu kapatmayın şeklindeki artık gelenekselleşmiş tehditleri sallıyor ve gelip sizi alacağız diyor. Misafirimiz de gelip almasını söyleyip kapatıyor.
Konu bana ulaşınca hemen karakolu aradım, anlaşıldığı kadarı ile onlar da bıkmış.
Özellikle bildirmek istememin nedeni klasik telefonla dolandırıcılık olayını Zekeriyaköy’de kapıya adam gönderme açılımıyla geliştirmişler.
Bunlardan korkmayalım, soğukkanlı ve uyanık olalım.